Kredi Kartı Kullananların Gözü Bu Tarihte!

Kredi kartıyla nakit avans çekiminde faiz oranı yüzde 4,42’den yüzde 5’e, bankaların kredili mevduat hesaplarının faizi yüzde 5’e çıkarıldı.

Merkez Bankası, kredi kartlarından yapılan nakit avans işlemleri ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının hesaplama yönteminde değişiklik yaptı.

Kredi kartı ile nakit avans çekiminde faiz oranı yüzde 4,42’den yüzde 5’e yükseldi. Nakit avans gecikme faizi ise yüzde 5,30’a çıktı.

Kredili Mevduat Hesapları’nın (KMH) faiz oranları da yüzde 5’e yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 45’te sabit bıraktı. Böylece Fatih Karahan başkanlığındaki ilk toplantıda 8 aylık faiz döngüsü sona erdi.

Merkez Bankası sonraki toplantıda da faizleri sabit tuttu.

TCMB’nin faiz kararının yanı sıra kredi kartları ile ilgili bir karar alıp almayacağı da merak ediliyordu. TCMB Başkanı Fatih Karahan, enflasyon raporu sunumunda, kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşündüklerini belirterek, “Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Merkez Bankası, kredi kartları ile ilgili kararında da değişikliğe gitmedi.

Önceki iki ayda faiz yükselse de kredi kartı azami faiz oranlarına dokunulmamıştı. Böylece kasım ayından bu yana kredi kartı faizleri değişmemiş oldu.

Merkez Bankası 21 Mart’taki toplantısında faizlerle ilgili kararını verecek.

Kredi kartında yeni bir faiz değişikliğinin olup olmayacağı da bu toplantının sonucunda belli olacak.

Gazete Duvar yazarı Süleyman Karan “TCMB’nin tercihi politika faizi artırımı yerine bazı ilave sıkılaşma adımlarıyla durumu idare etmek. Kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından nakit çekim işlemlerinde faiz oranının ihtiyaç kredisi faiz oranıyla uyumlu seviyeye yükseltilmesi gibi…

Herkesin beklediği gibi TCMB, kredi kartı harcamalarındaki hızlı artışı engellemek üzere harekete geçti. Kredi kartlarından yapılan nakit avans işlemleri ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının hesaplama yönteminde değişiklik yapıldı. Yeni yönteme göre, hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 4.42’den yüzde 5’e çıkarıldı.

Şu bir gerçek ki, kredi kartı olmadan başta emekliler ve asgari ücretliler olmak üzere, halkın önemli bir bölümünün temel tüketim maddelerine erişmesi mümkün değil” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x