8 yıl sonra TMMOB’a yeni başkan

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 48. Olağan Genel Kurulunda yapılan seçimlerde, AKP’ye yakın turuncu liste kazandı. Seçim için otobüslerle delege taşındı. 8 yıldır görevde olan Tezcan Karakuş Candan dönemi sona erdi. DEM partiye yakın mimarlar da liste çıkarınca üç liste yarıştı ve oylar bölününce AKP adayı Derya Başyılmaz kazandı. Seçimlerde, turuncu listeden Derya Başyılmaz 1033 oy, mavi listeden Tezcan Karakuş Candan 807 oy, kırmızı listeden Banu Taner de 433 oy aldı.

Mimar Kemal Ortaokulu’nda yapılan seçimlerde daire başkanlarının kamuda çalışan mimarlara baskı yaptığı, sponsorların desteğiyle otobüslerle delege taşındığı bildirildi. Tezcan Karakuş Candan seçimde Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin demokratik ortamına yakışmayan müdahaleler yapıldığını savundu ve ‘’İktidar, Mimarlar Odası Ankara Şube’yi almak için liste çıkardı, kamudaki daire başkanları mimarlara baskı yaptı’’ dedi.

Seçimi kazanan Derya Başyılmaz’ın listesinde Figen Beyhan, İsmail Coşkun, Zeynep Taş Gökdoğan, Müslüm Tunçay, Halis Kayısı, Burak Konkan da yönetim kurulu üyesi olarak yer aldı. Yeni başkan Başyılmaz 2011 yılında Bozok Üniversitesi’nden mezun oldu. Gazi Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x