Staj ve Çıraklık Mağdurlarına Müjde: Erdoğan, Mitingde Resmen Açıkladı

28 Şubat 2023’te Meclis’te kabul edilerek yasalaşan EYT düzenlemesinin kapsamına staj ve çıraklık mağdurları dahil edilmedi.

8 Eylül 1999 öncesinde staj girişi olan yüz binlerce vatandaş, çalışma primlerinin ‘kısa süreli çalışma’ statüsünde yer alması nedeniyle, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emeklilik hesaplamasına dahil edilmedi.

SGK tarafından, staj girişinin ‘işe başlangıç tarihi’ olarak kabul edilmemesine isyan eden staj ve çıraklık mağdurları, Türkiye’nin 81 ilinde bir araya gelerek tepki gösterileri düzenledi. Mağdur son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adana mitinginde, “Staja müjde, çırağa müjde” şeklinde tezahürat yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu çağrıya yanıt verdi.

STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARINA ERDOĞAN’DAN MÜJDE

Staj mağdurları için sloganlar atan kalabalığa yanıt olarak “Vereceğiz, daha ne müjdeler vereceğiz” diyen Erdoğan’ın sözleri, yüz binlerce staj mağdurunda büyük bir heyecana neden oldu.

Sosyal medyada paylaşım rekoru kırılan konuşmanın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama bekleniyor.

STAJ MAĞDURLARI NASIL EMEKLİ OLABİLİR?

SGK mevzuatına göre, Türkiye’de yürütülen staj faaliyeti “kısa süreli çalışma” kapsamında değerlendiriliyor. Bu nedenle stajyerlerin ‘işe başlama tarihi’, sigorta için geçerli olmamakta. Meclis’ten geçecek düzenleme ile staj faaliyetinin ‘uzun süreli çalışma’ kapsamına dahil edilmesi, 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde staj ve çıraklık girişi olan kişilerin, otomatik olarak EYT kapsamına dahil edilmesine neden olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x