Hollanda’da, ırkçı lider Wagensveld Türkiye büyükelçiliği önünde Kuran yırttı

Hollanda’da ırkçı “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği önünde yaptığı eylemde yine Kuran yırttı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Wagensveld, Lahey kentinde gün boyu yaptığı eylemlerde, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği yanı sıra Pakistan, Endonezya ve Danimarka’nın Lahey Büyükelçilikleri önünde de Kuran yırttı.

Wagensveld, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği önünde yaptığı eylemde, Kuran’dan yırttığı sayfaları yere atarak üzerine bastı ve geçen ay yırttığı Kuran’ı büyükelçilikten geri istedi. Wagensveld, Kuran’ı yırtarken kendisini koruyan polislere teşekkür etti.

Wagensveld, 18 Ağustos’ta da Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği önünde Kuran yırtmıştı. Wagensveld’in geçen ay yırttığı Kuran’ı, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal dün İslam Toplumu Milli Görüş Güney Hollanda Bölgesine bağlı Mimar Sinan Cami Derneği Başkanı Salih Arslan’dan teslim almıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: AŞAĞILIK SALDIRILARI LANETLİYORUZ

Yazılı açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı eyleme izin verilmesine tepki gösterdi. “Hollanda’nın Lahey kentinde bugün (23 Eylül) aralarında Büyükelçiliğimizin de bulunduğu İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi bazı ülkelerin Büyükelçilikleri önünde gerçekleştirilen kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırıları en güçlü şekilde lanetliyoruz” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Dinimizi ve inananlarını küçük düşürmeye çalışmak amaçlı bu provokatif saldırıların, Avrupa ülkelerinde göz yumuldukça giderek yayılmasını ve ifade özgürlüğü kisvesi altında bu nefret eylemlerine izin verilmesini kınıyoruz. Birleşmiş Milletler tarafından da dini nefret ve uluslararası hukukun ihlali olarak kabul edilen bu provokasyonlara karşı, saldırıların yapıldığı ülkeler tarafından artık etkili tedbirler alınmalıdır.

Bu saldırılar karşısında girişimlerde bulunduğumuz Hollanda makamlarını olayın failine yönelik gerekli işlemleri yapmaya ve bu menfur hadiselerin tekrarlanmaması için önlem almaya çağırıyoruz. Türkiye bu hastalıklı ve nefret temelli zihniyetle mücadelesini her türlü platformda kararlılıkla sürdürecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x